Kiedy się nie opłaca?

Czy są sytuacje, w których import jako czynność podejmowana w gospodarce nie jest opłacalny? Nie mówimy tutaj koniecznie o sytuacji, kiedy bariery celne generują zbyt wysokie koszty, choć taki problem również jest istotny i nie należy go lekceważyć. Bywa jednak tak, że sprowadzanie jakiegoś produkt z innego kraju jest zwyczajnie bez sensu. Jeśli na miejscu mamy jakieś dobro w sporej ilości, towar jest znakomitej jakości, a jego cena nie jest wysoka, to inwestowanie w import nie ma sensu.

Weźmy za przykład polskie jabłka. Jesteśmy jednym z największych producentów tych smacznych owoców na świecie. Sprzedajemy je do innych państw, a krajowa konsumpcja też jest niemała.

Nie ma zatem potrzeby sięgać po jabłka zagraniczne, choć w poszczególnych sieciach handlowych działających na rodzimym rynku możemy łatwo znaleźć jabłka z Włoch czy Hiszpanii. Wówczas są to jednak decyzje konkretnych przedsiębiorstw, zwykle nie będących w posiadaniu rodzimego kapitału. Import nie ma też uzasadnienia, gdy na dany towar nie ma w kraju przeznaczenia popytu.

http://oczyszczalniesciekow.net.pl/czarnkow.html https://sklep.arbix.pl/73-papier-satynowany pranie wykładzin przemyśl