Kilka faktów z historii Pabianic

Pabianice, chociaż nie są może jakąś szczególnie rozpoznawalną miejscowością, zaznaczyły pozytywnie swoją obecność w historii naszego kraju. Warto przywołać tutaj chociażby XIX wiek, w którym omawiane miasto było jednym z regionalnych potentatów przemysłowych. Pabianice leżą niedaleko łodzi, przynależą nawet do łódzkiej aglomeracji, będąc jednocześnie trzecim co do wielkości miastem w całym województwie (około siedemdziesiąt tysięcy mieszkańców).

Kiedy w XIX wieku rozwijał się tutaj przemysł szwalniczy, miasto było częścią zarządzanego przez Rosjan Królestwa Polskiego. Na rozwój tutejszych zakładów przemysłowych wpływ miały jednak inne nacje. Byli to głównie Polacy, Niemcy oraz Żydzi.

Z biegiem lat, przez wojny i różnego rodzaju zwroty polityczne, Pabianice przestały być silnym ośrodkiem przemysłowym. Ostatecznie „dobiły” je zmiany ustrojowe po 1989 roku i „dzika” prywatyzacja. Chociaż nadal dominuje tutaj przemysł lekki, to jednak trudno w ogóle porównywać obecną pozycję ekonomiczną Pabianic do tej, którą zajmowały one w XIX wieku.

Michor baterie trakcyjne