W jaki sposób maszyny proste ułatwiają nam wykonywanie pracy?
Maszyny proste są w naszym życiu w zasadzie od zawsze. Znane był już w starożytności i po dziś dzień pomagają nam w codziennym życiu. Ale czym tak właściwie są? Chodzi tutaj przede wszystkim o urządzenia, dzięki którym potrzebujemy niewielkiej tylko siły przy podnoszeniu lub też przesuwaniu różnego rodzaju ciężarów. Tu jednak pojawia się pytanie, dlaczego są to tak właściwie maszyny proste i w jaki sposób działają? Istota ich działania jest następująca: zmieniają one pracę siły działającej na pewnej drodze na pracę mniejszej siły na odpowiednio dłuższej drodze. Przy tym wszystkim należy jednak pamiętać o tym, że maszyny proste nie do końca zmniejszą samą pracę, lecz ułatwiają po prostu jej wykonanie. W wielu przypadkach maszyny proste są dziś wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne innych, już bardziej złożonych i także zaawansowanych maszyn, co tylko potwierdza ich ogromną przydatność i mnogość zastosowania. Ale jakie urządzenia zaliczymy w ogóle do maszyn prostych? Warto wymienić tutaj przede wszystkim:
- dźwignie – jednostronną i dwustronną,
- kołowrót,
- równię pochyłą.
Jak więc widzimy, są to narzędzia dobrze nam znane – nie tylko zresztą znane, gdyż maszyny proste często były wykorzystywane już w starożytności. To zresztą wtedy powstały pierwsze kołowrotki czy dźwignie, które pomagały w codziennym życiu, ułatwiając wykonywanie pracy w wielu różnych sytuacjach. Tak zresztą jest do dziś, dlatego też warto wiedzieć, gdzie i jakie zastosowanie mają w dzisiejszym świecie maszyny proste.
Zastosowanie maszyn prostych w codziennym życiu
Wiele osób mogłoby się wprost zdziwić, dowiadując się o tym, jak dużo przedmiotów codziennego użytku wykorzystuje właśnie działanie maszyn prostych. Spotykamy się z nimi w wielu aspektach życia codziennego – mowa tutaj o takich „urządzeniach” jak waga, nożyczki, huśtawka czy obcęgi, a nawet rower. Wszystkie te rzeczy wykorzystują bowiem właśnie zasadę działania maszyn prostych. Dobrym przykładem jest dźwignia dwustronna, dzięki której powstały między innymi nożyce, obcęgi, kombinerki, ale też na przykład żuraw, dzięki któremu możemy bez problemu czerpać wodę ze studni.
Z kolei dźwignia jednostronna znalazła swoje zastosowanie na przykład przy okazji dziadka do orzechów, czy także taczki. Nieco bardziej skomplikowaną maszyną prostą jest kołowrót, który składa się z kilku elementów i pod tym względem jest bardziej złożony niż wspomniane dźwignie. Sęk w tym, że zasada działania jest bardzo podobna. Jeśli chodzi więc o przykłady kołowrotów w codziennym życiu to będą to chociażby: kierownica w naszym pojeździe, klamka w drzwiach czy kurki od kranu przy zlewozmywaku. Jak więc widzimy, wszystko to są rzeczy, które nas otaczają i z których korzystamy na co dzień. Podobnie jest z ostatnią maszyną prostą: równią pochyłą. Zastosowano ją na przykład w ramach podjazdów czy.
skoczni narciarskich. Głównie dlatego warto wiedzieć, czym są maszyny proste i w jaki sposób po dziś dzień ułatwiają nam życie.