Skąd się wzięła nazwa rożka angielskiego?

Nazwy instrumentów muzycznych często mają dosyć ciekawą historię. Podobnie jest z instrumentem nazywanym rożkiem angielskim.

Zdecydowanie, jego kształt nie ma nic wspólnego z rogiem, a bardziej przypomina inny instrument muzyczny – obój. Miejscem powstania nie był Londyn ani żadne angielskie miasto.

Skąd więc nazwa rożek angielski? Najbardziej prawdopodobna teoria głosi, że instrument został zbudowany przez rodzinę Weigel na początku XVIII wieku, która mieszkała we Wrocławiu – ówcześnie miasto należało do Niemiec i nazywało się Breslau. Rożek angielski z wyglądu przypomina trąby anielskie, z którymi przedstawia się anioły na różnego rodzaju malowidłach i obrazach religijnych.

Z tego powodu zaczęto go nazywać trąbą anielską. Słowo engellishes oznaczało również angielski, a samo słowo angle z francuskiego tłumaczy się jako kąt.

W związku z tym w taki sposób zaczęto nazywać instrument, a tłumaczenie trafiło do innych języków. Spekuluje się również, że obój myśliwski, który był pierwowzorem rożka angielskiego, kształtem przypominał róg ze względu na wygięcie w półkole.

https://www.lamix.pl/ www.ekoszczepienia.pl