Pierwsza gitara basowa

Elektryczną gitarę basową zawdzięczamy Amerykanowi Leo Fenderowi. To nazwisko jest dziś znane na całym świecie, a to za sprawą jednej z najpopularniejszych marki gitar.

Technika gry szarpanej oraz popularność bluesa i jazzu sprawiła, że kontrabas zaczynał stawać się niedoskonały i nie spełniał potrzeb muzyków. Jego wielkość utrudniała transport, był zbyt cichy, a brak progów stał na przeszkodzie w precyzyjnym trafianiu w dźwięki.

W 1951 roku Clarence Leonidas Fender zbudował gitarę o nazwie Fender Precission Bass na cześć progów na gryfie. Instrumentowi nadano typowo gitarowy kształt oraz kwartowy strój, taki sam jaki ma kontrabas.

Gitara basowa, posiadając pozytywne cechy kontrabasu, była o wiele mniejsza i bardziej poręczna. Z czasem została udoskonalona i w 1960 roku na rynek wprowadzono najbardziej pożądaną – Jazz Bass.

Szybko zdobyła popularność wśród muzyków, co sprawiło, że coraz więcej firm uruchomiło produkcję gitar basowych. Elektryczna gitara basowa do dziś rozbrzmiewa nie tylko jako tło w muzyce rozrywkowej, ale także jako instrument solowy.

piosenka religijna www.leczymy-zeby.pl