Komunia Św. – okazja do świętowania, czy zakupu prezentu?

Przyjęcie Komunii Św. jest dla wielu dzieci bardzo ważnym momentem w życiu, mimo że są dość młodzi i nie zawsze do końca wiedzą, na czym ten sakrament polega, starają się z całych sił w nim dobrze uczestniczyć. Przygotowują się do niego w końcu dość długo, dlatego też ich świadomość jest w stanie uchwycić wagę i podniosłość tego wydarzenia. Biorą udział w liturgii i sakramencie, a niektóre z dzieci posiadają zadania dodatkowe – na przykład śpiewanie psalmu. Od wielu lat przyjęła się u nas tradycja wyprawiania komunijnych przyjęć. Oczywiście w zależności od zasobności naszego portfela, może to być zarówno skromny obiad, jak i większe przyjęcie na sali. Nie bez znaczenia są tutaj także prezenty dla dzieci przyjmujących Komunię Św.

, choć jest to temat dość kontrowersyjny. Skąd jednak wzięła się ta cała kontrowersja związana z prezentami komunijnymi? Zarzuca się – zarówno rodzicom, jak i gościom – że przyćmiewają oni tak ważny dzień z punktu widzenia religii chrześcijańskiej prezentami. Uważa się, że powinno się celebrować przyjęcie przez dziecko sakramentu w taki sposób, aby ono również dostrzegło, że to właśnie przystąpienie do Komunii Św. jest największym prezentem. Jednakże w obecnych czasach trudno mówić o jakiejkolwiek solennej okazji bez wspomnienia o prezentach. W naszej kulturze przyjęło się tak, że podniosłe uroczystość prawie zawsze związane są także z obdarowywaniem innych. Stąd więc, uważa się że tak samo powinna wyglądać sytuacja w kontekście Komunii Św.

Jak wybrać prezent dla dziecka z okazji Komunii Św.?

Kiedy zdecydujemy już, że chcemy na pewno kupić prezent dla dziecka z okazji Komunii Św., co powinniśmy wybrać? Przede wszystkim, jeśli jesteśmy chrzestnymi warto zainwestować w pamiątkę pierwszej Komunii Świętej. Może ona mieć różną formę, najczęściej spotyka się oczywiście książkę, biblię, statuetkę, czy też grawerowany medalik. Jest to prezent, który może nie jest zbyt wykwintny, ale z pewnością będzie stanowił dla dziecka pamiątkę na długie lata. Poza tym, w naszej kulturze bardzo popularnym pomysłem na prezent komunijny jest też rower. Możemy zdecydować się albo na zakup wybranego modelu, albo też wręczyć dziecku bon lub kupon do sklepu rowerowego, gdzie samo będzie mogło wybrać sobie interesujący rower.

Ostatnimi czasy bardzo popularne stają się też quady i deskorolki elektryczne, choć nie są one oczywiście tak praktyczne i niezawodne jak rower. Dla dziewczynki na pewno dobrym pomysłem będzie wręczenie bukietu lub kwiatka w doniczce. Szczególnie ta druga propozycja jest dość ciekawa, ponieważ pozwoli dziecku zaopiekować się roślinką. Zapewne taki kwiatek nie będzie gościł długo na półce, ale jest dobrym sposobem na naukę dziecka odpowiedzialności i systematyczności. Jeżeli nie mamy kompletnie pomysłu, co moglibyśmy podarować na okazję pierwszej Komunii Św., zawsze pozostają nam pieniądze. Mimo że nie jest to prezent, który od razu sprawi dziecku radość to jest uniwersalny i z pewnością przyda się w przyszłości.

Dzięki zebraniu jakieś sumy pieniędzy dziecko będzie mogło zakupić coś, co go interesuje, na przykład wieżę stereofoniczną, czy też konsolę do gier. Dawanie gotówki ma zatem pewien urok, jednak zawsze warto wręczyć do niej dodatkowo jakiś mały upominek.

c15r www.lefafe.pl www.trzos.gniezno.pl