Kolka dziecięca – Jak jej przeciwdziałać?
Jeśli jesteśmy rodzicami małego dziecka, to z pewnością musimy być przygotowani na wiele różnych sytuacji. O wielu z nich wiemy już wcześniej, czy to dzięki obserwacji innych rodziców z małymi dziećmi czy dzięki czytaniu odpowiednich książek, ale nie zawsze taka wiedza jest wystarczająca do tego, żeby faktycznie być przygotowanym na to, co może się dziać w tym momencie. Tak jest chociażby z kolką dziecięcą.
Każdy wie, jak się ona objawia, że związana jest z bolesnym skurczem jelit, że może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Jednak kiedy dotyka ona naszego dziecka, a my nie mamy pojęcia, w jaki sposób mu pomóc, to okazuje się, że jest to mocne przeżycie, na powtórkę którego nie mamy ochoty. Niestety jeszcze nie odkryto powodów jej pojawiania się, jak i skutecznego i szybkiego sposobu na poradzenie sobie z nią.
Nie mniej warto wiedzieć jak można próbować pomóc dziecku w tym momencie.
Wiele zależy od karmienia
Tak naprawdę nie mamy całkowitej pewności skąd się bierze kolka, dlaczego część dzieci cierpi na nią przez dłuższy czas, a niektóre nie mają jej w ogóle. Ale wiele teorii mówi o tym, że nie tylko winny jest nie do końca wykształcony układ pokarmowy naszego dziecka, ale również to, jak wygląda karmienie.
Jeśli dziecko je szybko, łapczywie, a co za tym idzie połyka spore ilości powietrza, to może się okazać, że wieczorem będziemy musieli zmierzyć się z kolką. Dlatego też powinniśmy pilnować, aby nasze dziecko jadło spokojnie, a to też oznacza, że karmienie powinno się odbywać regularnie, w równych odstępach czasu, tak aby nie dopuścić do nadmiernego przegłodzenia dziecka, co będzie skutkowało właśnie takim łapczywym ssaniem, kiedy to nie będzie radziło sobie z dużą ilością dostarczanego mleka.
Jak sobie radzić?
Jeśli nasze dziecko dopadła kolka, to powinniśmy je przytulić, nosić w ramionach, delikatnie kołysać.
Im większy będzie nasz spokój, tym szybciej uspokoi się dziecko. Możemy także obserwować co same jadłyśmy, aby spróbować wyeliminować to, co może szkodzić dziecku. Jeśli mamy jakieś podejrzenia, wyeliminujmy dane produkty ze swojej diety i sprawdźmy, czy po takim karmieniu nasze dziecko nadal ma kolki czy nie.
Jeśli nie będą się powtarzały, to może to oznaczać, że ma alergię na dany składnik. Warto mieć świadomość, że im spokojniejsze będzie karmienie naszego dziecka, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że wystąpi problem z kolką. A jeśli mimo wszystko się on pojawi, to powinniśmy zachować spokój, pomasować dziecku brzuszek, jak również przygotować herbatkę, która pomoże na te dolegliwości.