Jak powinny wyglądać gabinety i przychodnie dla dzieci?

Dzieci są szczególnymi pacjentami. Z jednej strony nie zawsze wszystko rozumieją, z drugiej są w stanie dużo więcej wyciągnąć z otoczenia niż nam się wydaje. Poza tym, dzieci odbierają świat trochę inaczej niż dorośli, więcej zwracają uwagę na szczegóły, a jednocześnie niejednokrotnie niewiele potrzeba, aby dać im radość i sprawić, że mniej będą się stresowały nową sytuacją. Dlatego też, jeśli wiemy, że do danego gabinetu, do danej przychodni będą przychodziły dzieci, to powinniśmy zadbać o to, aby były one właściwie przygotowane.

Tak, aby zmniejszały stres u dzieci, aby odciągały ich uwagę od nieprzyjemnych badań, którym będą musiały być poddane. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że dziecko spokojniej będzie podchodziło do tego, co będzie się działo dookoła niego, a dodatkowo jeszcze będzie miało mniejsze obawy, gdy ponownie będzie się musiało pojawić w danym gabinecie czy przychodni.

Nie potrzeba wiele

Jeżeli chcemy przygotować gabinet i przychodnie na przyjęcie małych pacjentów, to warto wiedzieć, że nie potrzeba tutaj wiele. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby miejsca te były kolorowe.

Żeby kolorowe były ściany, żeby na podłodze znalazła się przyjemna wykładzina, można także ponaklejać na ścianach ładne i ciekawe naklejki. Takie drobiazgi sprawią, że dziecko podczas badań skupi się na tym, co znajduje się dookoła niego, a nie na tym, co będzie robione przy nim, odnośnie badania. Można także zadbać o to, aby zarówno stroje lekarzy, jak i akcesoria z których będą oni korzystali, były kolorowe i także przyciągały wzrok. Oczywiście to nie wszystko.

Poza takimi wizualnymi rzeczami, powinniśmy również zadbać o to, aby kontakt z małym pacjentem mieli lekarze, który mają odpowiednie podejście. Tacy, którzy potrafią zagadać do dziecka, wciągnąć je w rozmowę, którzy także potrafią je uspokoić i w przystępny sposób powiedzieć co będą robić. Im lepsze podejście do dziecka będzie miał taki lekarz, tym spokojniej będzie wszystko przebiegało.

Oczekiwanie też może być męczące

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że dla dzieci już samo oczekiwanie na badania będzie męczące.

Im dłużej będą czekały, im bardziej będą znudzone, tym bardziej będą zmęczone, a co się z tym wiąże, tym mniej chętnie będą później współpracowały. Dlatego też warto w przychodni wyodrębnić niewielki kącik, który będzie przygotowany właśnie z myślą o najmłodszych pacjentach. Może tam być stolik, kredki i kartki, mogą być samochodziki, lalki, może być niewielki domek. To jak zagospodarujemy tę przestrzeń będzie zależało od tego, jaką powierzchnią będziemy dysponować.

Jednak najważniejsze jest to, aby była ona przygotowana z myślą o najmłodszych i żeby zachęcała dzieci do skorzystania z niej. Wówczas czas popłynie szybciej, dzieci będą mniej znudzone i zdenerwowane, a to będzie oznaczało, że całe badanie przebiegnie dużo sprawniej.
Warto zobaczyć jak to wszystko działa, co można wykorzystać, aby w gabinetach i przychodni stworzyć atmosferę, która będzie przyjazna dzieciom. Może się okazać, że naprawdę nie potrzeba wiele, aby móc w odpowiedni sposób przyjmować najmłodszych pacjentów.

proktolog poznań stal ciągniona www.nanocluster.pl