Eurodance, czyli melodyjna muzyka klubowa

Eurodance to odmiana elektronicznej muzyki klubowej, która największą popularnością cieszyła się na początku lat 90.XX wieku. Na przełomie 1996/1997 zaczęła jednak zanikać, a jej miejsce na klubowej scenie zajął euro-rap. Ten podgatunek muzyki dance wyróżniał się przede wszystkim bardzo rytmicznym, szybkim i jednocześnie niezwykle melodyjnym brzmieniem. Powstał on z połączenia trzech rodzajów muzyki: disco, Hi-NRG oraz house.

Jego charakterystyczną cechą był także podział wokalu – części śpiewane wykonywały najczęściej wokalistki, a rapowane mężczyźni. Teksty tych utworów, podobnie jak sama melodia, były bardzo proste, łatwe do zapamiętania i często miały optymistyczne przesłanie. Wiele piosenek utrzymanych w nurcie eurodance to tzw. wakacyjne hity. Eurodance to także jeden z niewielu gatunków, gdzie na bardzo często wykorzystywało się playback.

Związane było to ze zjawiskiem millivanilizmu. Polegał on na komponowaniu utworów przez producentów, śpiewaniem tekstu przez profesjonalnych wokalistów i występowaniu na koncertach i teledyskach modeli. Do przedstawicieli tego gatunku zalicza się m.in. Cascadę, DJ BoBo oraz Busshunter.

wiercenie studni głębinowych poznań nawigacja.mapy-navi.com.pl