Czy syntezator to instrument muzyczny?

Syntezator to instrument elektroniczny, bez którego najprawdopodobniej nie byłoby muzyki klubowej ani rockowej. Spekuluje się, że rozwój gatunków muzycznych potoczyłyby się w całkowicie innym kierunku, a muzyki elektronicznej w ogóle by nie było. Instrument nazywa się syntezatorem, ponieważ dźwięk jest syntezowany i powstaje przy pomocy układów elektronicznych, które modelują jego wysokość, barwę czy dynamikę.

Wpływ na to ma źródło napięcia, które wzmocnione we wzmacniaczu staje się falą akustyczną, która wydobywa się z głośnika. Początki syntezatora sięgają 1959 roku, kiedy to skonstruowano pierwszy egzemplarz, który przypominał wielką szafę. 4 lata później Robert Moog zbudował znacznie mniejsze urządzenie wyposażone w dwie klawiatury sterujące, filtr oraz generator tonów i szumów.

Dalszy rozwój i udoskonalenia polegały na cyfryzacji instrumentu. Syntezatory cyfrowe zdominowały rynek. Zaczął ich używać Stevie Wonder oraz grupy: Depeche Mode, U2, Deep Purple.

W Polsce pierwszym muzykiem, który użył syntezatora był Czesław Niemen. Dzięki syntezatorowi uzyskuje się całkowicie nowe brzmienia, których otrzymanie nie byłoby możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów.

ladowarki-teleskopowe www.hocoma.pl