Czy syntezator to instrument muzyczny?

Syntezator to instrument elektroniczny, bez którego najprawdopodobniej nie byłoby muzyki klubowej ani rockowej. Spekuluje się, że rozwój gatunków muzycznych potoczyłyby się w całkowicie innym kierunku, a muzyki elektronicznej w ogóle by nie było. Instrument nazywa się syntezatorem, ponieważ dźwięk jest syntezowany i powstaje przy pomocy układów elektronicznych, które modelują jego wysokość, barwę czy dynamikę.

Wpływ na to ma źródło napięcia, które wzmocnione we wzmacniaczu staje się falą akustyczną, która wydobywa się z głośnika. Początki syntezatora sięgają 1959 roku, kiedy to skonstruowano pierwszy egzemplarz, który przypominał wielką szafę. 4 lata później Robert Moog zbudował znacznie mniejsze urządzenie wyposażone w dwie klawiatury sterujące, filtr oraz generator tonów i szumów.

Dalszy rozwój i udoskonalenia polegały na cyfryzacji instrumentu. Syntezatory cyfrowe zdominowały rynek. Zaczął ich używać Stevie Wonder oraz grupy: Depeche Mode, U2, Deep Purple.

W Polsce pierwszym muzykiem, który użył syntezatora był Czesław Niemen. Dzięki syntezatorowi uzyskuje się całkowicie nowe brzmienia, których otrzymanie nie byłoby możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów.

kasa fiskalna cena cichy zapada zmrok www.lood.pl